Recenze

29 květen 2013

Zaz: Recto Verso

FOTO: Sony Music

Většina písniček na druhém studiovém albu francouzské šansoniérky je transparentně energická. Zaz v nich předvádí své překvapivě široké hlasové spektrum a odhaluje přirozený sexappeal, který v jejím výrazu je. Na albu se však najdou i temnější skladby. Patří k nim pěvecky a aranžérsky nejpovedenější Si, jež má nenucený průběh a zvolna putuje k ukázkově rozjívenému finále.

 

Jaromír Nohavica: Tenkrát

FOTO: EMI

Písničkář Jaromír Nohavica oslaví v prvních červnových dnech šedesátku a společnost EMI vydává při této příležitosti výběr jeho slavných písniček. Jsou z alb, která najdeme v katalogu vydavatele. Na desce jsou takové hity, jakými jsou Darmoděj, Těšínská, Kometa, Sarajevo a další.

Alice In Chains: The Devil Put Dinosaurs Here

FOTO: Capitol

„Byla to velmi zajímavá práce. Nemuseli jsme nic velkého vymýšlet, prostě nové písničky přicházely samy, naprosto v klidu. Je to opravdová deska, myslím, že bude pro naše fanoušky velice inspirativní,” říká kytarista o přípravě nového alba americké legendy stylu grunge kytarista Jerry Cantrell.

Kapela začala na nové desce pracovat již na začátku roku 2011. Kvůli Cantrellovým zdravotním problémům si ale musela dát delší pauzu a nahrávku dokončila až před pár týdny.

Megadeth: Super Collider

FOTO: Universal Music

Americká thrashmetalová legenda Megadeth se nikdy netajila tím, že by ráda pokořila slavnou Metalliku, vlajkonoše stejného stylu. Důvodem je skutečnost, že zpěvák a kytarista Dave Mustaine Megadeth založil poté, když byl z Metalliky vyhozen. Nyní vydávají nové album, které je plné ostrých rockových skladeb. Další pokus, jak dosáhnout svého cíle.

Joe Satriani: Unstoppable Momentum

FOTO: Sony Music

Americký rockový kytarista Satriani vydává čtrnácté album. Natáčelo se ve Skywalker Sound Studiu v Bay Area v San Francisku a jeho producentem je Satriani za přispění Mikea Frasera. Na nahrávce se jako hosté objevují Vinnie Colauita za bicími, Chris Chaney u baskytary a Mike Keneally u klávesových nástrojů. Satriani se 4. července představí v Amfiteátru Loket.

Citizens!: Here We Are

FOTO: Universal Music

O britské indie rockové kapele Citizens! se toho do nedávna v Čechách moc nevědělo. Stačil však jeden hit, který byl použit do několika reklamních kampaní, a pětičlenné seskupení slaví úspěch napříč celou Evropou. Řeč je o zhruba rok staré písni True Romance, kterou kapela věnovala nejen do několika filmů, ale i reklam. U nás po písni sáhl jeden velký mobilní operátor a díky každodenní masáži v rámci aktuální reklamní kampaně se i nám singl kapely Citizens! dostal pod kůži.

Snoop Lion: Reincarnated

FOTO: RCA

V devadesátých letech byl rapper Snoop Dogg americkou hvězdou. Poté, co se jeho osobní i umělecký život zdramatizoval, strávil loňský rok na Jamajce, kde se rozhodl připravit album ovlivněné stylem reggae a vydat ho pod uměleckým pseudonymem Snoop Lion. Vyzpovídal se na něm ze svého životního příběhu plného drog, rozbrojů a potíží. Jako hosté se na počinu objevili Drake, Chris Brown, Busta Rhymes, Akon, Rita Ora a mnoho dalších.

Laura Marling: Once I Was An Eagle

FOTO: Virgin Records

Britská folková písničkářka Laura Marling, známá také z působení ve skupině Noah and the Whale, nachystala už čtvrté sólové album. Vedle dříve zveřejněné písně Where Can I Go? se na něm objevuje například též píseň Master Hunter, k níž Laura natočila nové video. Její předešlá deska A Creature I Don’t Know sklidila velký úspěch u britské kritiky a nejinak je tomu v případě aktuálního alba.

 

Ciment: Na srazu intelektuálu v Poteči nikomu néni do řeči

FOTO: Indies Scope

Album skupiny Ciment z Valašského Meziřící poprvé vyšlo v roce 1992, ale brzy nato zmizelo z prodeje. Jeho reedice, která potěší zejména pamětníky hudební éry přelomu osmdesátých a devadesátých let, nabízí nový remastering, obsažný booklet a čtyři bonusové skladby.

 

Daniel Krob: Magická kytara

FOTO: Kreyson

Na své další sólové desce se kytarista Daniel Krob chopil akustické kytary a jejím prostřednictvím dává nahlédnout do hlubin své autorské a muzikantské duše. Skladby na albu jsou instrumentální, každá z nich má však svůj příběh a každá vznikla v různém období. Mezi nejstarší patří nahrávka Září ’85, která je z roku 1985.

 

MS MR: Secondhand Rapture

FOTO: Columbia

Newyorské indiepopové duo MS MR vydalo debutové album s tuctem písniček. Lizzy Plapinger (MS) a Max Hershenow (MR) se potkali v prosinci roku 2010 a celé jejich dílko pak vznikalo v průběhu následujícího roku v nahrávacím studiu Hershenowa v newyorském Brooklynu. Ten se postaral i o produkci celého alba.